Tvoř(ž)ivé město Pardubice, 2016

Název Tvoř(ž)ivé město Pardubice
Termín konání 1.–5.8. 2016 (po-pá)
každý den 8.00–16.30
Místo konání Pardubice, Galerie města Pardubic
Věková skupina 4–12 let
Zaměření zprostředkování umění
Lektorky Šárka a Nikola
Cena 2.250,- Kč

Pro koho byl tento tábor určen?

Výtvarný příměstský tábor „Tvoř(ž)ivé město Pardubice“ byl vhodný pro děti od 4 let. Tábor je zaměřen na zprostředkování výtvarného umění hravou a zábavnou formou. Koncept programu vždy připravujeme v návaznosti na aktuální výstavu v Galerii města Pardubic.

Anotace

Umění a sport jako téma příměstského tábora jsme si nevybraly náhodou, aktuální výstava v Galerii města Pardubic a blížící se začátek Letních olympijských her nás přivedli na myšlenku zprostředkovat sport v umění dětem.
Umění a sport, ať už se to může zdát jakkoliv méně pravděpodobné, se navzájem propojují již od počátku lidské populace. Pohyb i jeho následná vizualizace fascinuje člověka napříč celými dějinami. Dokládají to nejen dějiny umění, ale také dějiny sportu, Olympijské hry jsou toho důkazem.
Díla egyptských malířů, antických sochařů byla snahou zachytit pohyb, sílu, ladnost, stejně jako díla Etrusků zobrazující zápasníky. V renesanci se setkáváme s náměty míčových her, turnajů, lovů, které odrážejí sílů a hrdinství. Umělecká díla období baroka představují dobové zimní sporty, např. bruslení (H. Avercamp), romantismus a jeho obdiv k jezdectví dokazuje obraz Dostihy v Epsonu od Géricaulta, autor realismu, Gustav Coubert, se také zajímal o sportovní náměty (obraz Zápasníci), impresionistický malíř Edgar Degas zase vztahem linií a dynamiky, proměnami světla a stínů (Taneční třída), takto bychom mohli pokračovat přes díla Henri de Touluse Lautreca (první umělecko-sportovní plakát na cyklistický peloton), Henriho Rousseaua, Henriho Matisse, Pabla Picassa, Josefa Čapka, Salvadora Dalí, Mariny Abramovič nebo společným projektem „Art Grand Slam“ Martiny Navrátilové a Juraje Kralíka až k výstavě O sportu, která byla k vidění v Galerii města Pardubic, kde současní čeští umělci představili svůj pohled na sport. Během pětidenního příměstského tábora jsme si vyzkoušeli několik olympijských disciplín, vždy s výtvarným přesahem, představili si významné umělce, které spojuje téma sportu a pohybu a zažili mnoho umělecko-sportovních zážitků.

Výtvarné techniky

- objektová tvorba
- akční tvorba
- body art
- kresba
- malba
- happening

Harmonogram k nahlédnutí - HM_Tvor(z)ive_mesto_Pardubice_2016

Fotografie z letního výtvarného kurzu naleznete v naší externí fotogalerii.